Czerwionka-Leszczyny

Po raz dwudziesty wręczono Karolinki

W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się uroczystość wręczenia honorowych wyróżnień – statuetek Karolinka – przyznawanych corocznie za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Rada Miejska ustanowiła to wyróżnienie 21 listopada 1997 roku. „Już po raz dwudziesty mamy więc zaszczyt docenić tych, którzy rozsławiają naszą gminę i działają na jej rzecz. Dedykujemy Karolinkę tym, którzy działają na terenie Czerwionki-Leszczyn, tworzą jakość miejscowości i rozsławiają tę gminę. Za wszystko, co dla naszej małej ojczyzny poszczególne osoby robią należą się ogromne podziękowania” – podkreślił przewodniczący Kapituły – burmistrz Wiesław Janiszewski. Burmistrz złożył także podziękowania pomysłodawcom nagrody: „Upływający czas potwierdził, że to przedsięwzięcie było niezwykle trafne. Nie w latach, ale w dziesięcioleciach możemy odmierzać kolejne edycje tej formy podziękowań, przyznawanych zasłużonym dla rozwoju naszej gminy”.

9 grudnia Kapituła w składzie: Przewodniczący: Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski oraz Członkowie Kapituły: Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Andrzej Raudner, Sekretarz Gminy i Miasta Justyna Domżoł, Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Antoni Procek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Płonka, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Józef Szczekała rozpatrywała 28 wniosków: 19 wniosków, które wpłynęły w latach 2003 – 2015 oraz 9 wniosków, które wpłynęły w roku 2016.

Decyzją Kapituły wyróżnienie otrzymali:

Roman Chlubek

Henryk Głombik

Erwin Kuśka

Bernard Strzoda

Chór „Hiacynt”

Parafia Matki Boskiej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach

Koło Pszczelarzy w Czerwionce-Leszczynach.

W uroczystości wręczenia Karolinek uczestniczyli również m.in.: Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Tokarz, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Skarbnik Gminy i Miasta Zbigniew Wojtyło, a także laureaci poprzednich edycji nagrody.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik złożył na ręce laureatów gratulacje oraz podziękowania za dotychczasową pracę, życząc wielu kolejnych inicjatyw podejmowanych na rzecz społeczności Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Zwieńczenie wydarzenia stanowił, zakończony owacjami na stojąco, koncert Magdy Umer – piosenkarki, aktorki, reżyserki i dziennikarki.

M. Umer współpracowała min. z Kabaretem Starszych Panów, Krystyną Jandą, Włodzimierzem Nahornym, Sewerynem Krajewskim, wykonywała teksty Agnieszki Osieckiej. Do jej największych przebojów należą piosenki „Koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie”, „Jestem cała w twoich rękach”, „Dawno chyba”, „Oczy tej małej”, „Już szumią kasztany”.

O oprawę artystyczną wręczenia Karolinek zadbała także Orkiestra Miejska „Dębieńsko” wraz z Formacją Taneczną ZYGZAK.

Statuetka nagrody Karolinka przedstawia stylizowaną postać młodej dziewczyny w stroju śląskim, która ustawiona jest na bryle podstawy w kolorze czarnym, symbolizującym węgiel. Na podstawie umieszczony został herb Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Statuetka wykonana jest z ceramiki, według projektu artysty plastyka Bogdana Szymury.

R o m a n C h l u b e k

Roman Chlubek urodził się 3 listopada 1972 roku w Stanowicach.

Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

Ukończył studia zawodowe-oficerskie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na kierunku administracja w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz studia wyższe magisterskie w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach na kierunku politologia, w zakresie społeczno-samorządowym. Ukończył również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie w zakresie zarządzania jednostką organizacyjną w administracji publicznej.

Roman Chlubek z Komisariatem Policji w Czerwionce-Leszczynach jest związany od 1991 roku.

W trakcie swojej kariery zawodowej w Policji, pełnił służbę zarówno w pionie prewencyjnym jako aplikant Posterunku Policji Lokalnej, policjant Pogotowia Policyjnego i Patrolowania Komisariatu Policji, jak i w pionie kryminalnym na stanowiskach asystenta oraz specjalisty Sekcji Operacyjno-Rozpoznawczej, a także specjalisty Zespołu Prewencji.

Od 1999 roku pełnił funkcję Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach.

9 września 2002 roku został powołany na stanowisko Komendanta Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach, które sprawuje do dnia dzisiejszego.

W ramach pełnionej funkcji pełni nadzór nad pracą wszystkich pionów służbowych Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach. Za całokształt służby w 2009 roku został wyróżniony brązową odznaką Zasłużony Policjant.

Dzięki bardzo dobrej pracy jednostki pod kierownictwem Komendanta Romana Chlubka, od wielu lat na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny stan bezpieczeństwa utrzymany jest na wysokim poziomie, co pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Gminy oraz ogólny odbiór społeczny Policji na tym terenie.

W trakcie wykonywania pracy zawodowej Roman Chlubek jako Komendant sprawował również nadzór nad sprawami procesowymi o dużym ciężarze gatunkowym, między innymi dotyczącymi zabójstw, napadów rabunkowych, bójek, pobić oraz przeciwko mieniu, które odbiły się znacznym wydźwiękiem medialnym wśród społeczności lokalnej, a które dzięki profesjonalnym działaniom Policji oraz nadzorowi Komendanta, zostały szybko i skutecznie przeprowadzane, a sprawcy czynów postawieni zostali w stan oskarżenia przed sądem.

W czasie imprez masowych, wielokrotnie dowodził także siłami policyjnymi, dbając o właściwe zabezpieczenie tych imprez oraz niedopuszczenie do przypadków zbiorowych naruszeń ładu i porządku publicznego.

Ponadto z inicjatywy Komendanta zorganizowano wiele działań profilaktycznych, ukierunkowanych na ograniczenie i przeciwdziałanie przestępczości.

Komendant Roman Chlubek, prócz pracy zawodowej podejmuje również działalność społeczną.

Aktywnie działał w Stowarzyszeniu na rzecz Bezpieczeństwa Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny a obecnie działa w Stowarzyszeniu Ruchu Rozwoju Gminy, w ramach których uczestniczył w przedsięwzięciach mających na celu edukację i kształtowanie świadomości w zakresie bezpieczeństwa publicznego, skierowanych do szkół, seniorów i innych podmiotów, które działają na terenie naszej Gminy. Pełnił również funkcję sądowego kuratora społecznego w Sądzie Rejonowym w Rybniku w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, w ramach której realizował zadania resocjalizacyjne wobec nieletnich sprawców czynów karalnych, pomagał w rozwiązywaniu problemów w rodzinach dysfunkcyjnych, dotkniętych zjawiskiem alkoholizmu i innymi patologiami społecznymi.

W ramach współpracy ze szkołami, zorganizował też wiele pokazów i prelekcji dla młodzieży, w których uczestniczył osobiście.

Mając na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, obecnie aktywnie uczestniczy w pracach Komisji Prawa, Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, a także na bieżąco współpracuje w powyższym zakresie z władzami samorządowymi, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Gminną Komisją do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i innymi jednostkami Gminy.

H e n r y k G ł o m b i k

Henryk Głombik urodził się 12 maja 1955 roku. Na terenie Gminy i Miasta Czerwiona-Leszczyny mieszka od urodzenia po dzień dzisiejszy.

Jest absolwent I-go Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest radcą prawnym.

Pracował w Zakładach Tworzyw Sztucznych Krywałd-Erg w Knurowie oraz w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Leszczynach jako radca prawny. Od 2000 roku wykonuje zawód radcy głównie w ramach prowadzonej kancelarii radcy prawnego na terenie Czerwionki-Leszczyn. Jest także członkiem Stowarzyszenia Wspólnota w Czerwionce-Leszczynach.

Pan Henryk Głombik w latach 1990 – 1994 był członkiem Zarządu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Dwie kadencje, w latach 1990 – 1998, sprawował funkcję radnego Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, przewodnicząc Komisji Prawa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej. W ramach tej działalności aktywnie uczestniczył między innymi w tworzeniu przepisów prawa miejscowego w Czerwionce-Leszczynach, w powołaniu Straży Miejskiej, w rejestracji czasopisma „Kurier”, w komunalizacji mienia na rzecz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Został też odznaczony Medalem 50-lecia nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom.

E r w i n K u ś k a

Erwin Kuśka urodził się 1 września 1938 roku w Przegędzy. Obecnie zamieszkuje nadal w Przegędzy.

Po ukończeniu szkoły przez 40 lat, aż do emerytury pracował w Rybnickich Zakładach Wyrobów Metalowych Huta „Silesia” w Rybniku.

Podczas swojej pracy zawodowej otrzymał wiele wyróżnień: między innymi srebrną odznakę „Zasłużony Działacz Federacji Metalowych”, odznakę „Zasłużony dla RZWM Huta Silesia” oraz wiele listów pochwalnych i dyplomów.

Erwin Kuśka wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w 1954 roku, jako członek drużyny młodzieżowej działającej przy OSP Przegędza.

Po osiągnięciu pełnoletniości, aż do dnia dzisiejszego aktywnie uczestniczy w działalności pożarniczej w OSP Przegędza oraz w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny.

Przeszedł wszystkie szczeble pożarniczej działalności, poczynając od strażaka, poprzez dowódcę drużyn młodzieżowych, dowódcę sekcji, Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej, opiekuna drużyn młodzieżowych: żeńskich i męskich.

Obecnie jest Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Przegędzy. Podczas swojej długoletniej działalności w OSP odnosił liczne sukcesy z drużynami młodzieżowymi a także z grupami starszymi na zawodach Miejsko-Gminnych, Rejonowych i Powiatowych, o czym świadczą liczne dyplomy i puchary znajdujące się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przegędzy.

W latach sześćdziesiątych Erwin Kuśka był również członkiem Zarządu Powiatowego ZOSP w Rybniku.

Ponadto, po powstaniu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, pełnił funkcję wiceprezesa Miejsko-Gminnego Związku OSP.

Przez wiele lat był członkiem Rady Sołeckiej w Przegędzy. Między innymi, dzięki jego staraniom, Ochotnicza Straż Pożarna w Przegędzy w roku 2005 otrzymała nowy samochód pożarniczy.

Za całokształt działalności pożarniczej otrzymał także liczne odznaczenia: Strażak Wzorowy, Brązowy, Srebrny, Złoty – medal „Za zasługi dla pożarnictwa”, odznakę „Za zasługi we współzawodnictwie przeciwpożarowym”, Srebrny Krzyż Zasługi, Srebrną Odznakę „Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego” oraz Złoty Znak Związku OSP – najwyższe odznaczenie pożarnicze.

B e r n a r d S t r z o d a

Bernard Strzoda urodził się 5 sierpnia 1956 roku w Palowicach, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego i prowadzi własne gospodarstwo rolne.

Z zawodu jest elektromechanikiem.

W latach 1996-2016, przez okres pięciu kadencji, pełnił funkcję sołtysa sołectwa Palowice. W 2002 roku w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, Gazetę Sołecką oraz Senacką Komisję Współpracy z Samorządami w kategorii Inwestycji komunalnych, został wyróżniony tytułem „Sołtysa Roku”.

W czasie pełnienia funkcji sołtysa w sołectwie Palowice, dzięki staraniom Pana Bernarda Strzody, udało się między innym zrealizować następujące przedsięwzięcia:

telefonizację sołectwa,

wyremontowanie wszystkich dróg gminnych sołectwa oraz głównych dróg dojazdowych do Palowic,

poprawiono bezpieczeństwo mieszkańców poprzez budowę chodników dla pieszych przy głównych drogach oraz zabudowano dodatkowe punkty oświetlenia ulicznego,

dobudowano nowe skrzydło Szkoły Podstawowej z przeznaczeniem na dwa oddziały przedszkolne wraz z zapleczem,

zmodernizowano budynki: Ośrodka Zdrowia, Ochotniczej Straży Pożarnej, Klubu Sportowego,

przy Szkole Podstawowej zbudowano ogólnodostępne wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią,

zagospodarowano park przy ul. Dębowej pod kątem rekreacyjno-wypoczynkowym, odwodniono tereny narażone na zalewanie w sołectwie,

wykonano wiele innych prac inwestycyjnych i remontowych służących poprawie warunków życia mieszkańców.

Bernard Strzoda jest również jednym z inicjatorów organizacji Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich oraz Dożynek Powiatowych Powiatu Rybnickiego – wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych Powiatu Rybnickiego.

W okresie pełnienia funkcji Sołtysa był również współorganizatorem wielu lokalnych oraz ponadlokalnych imprez kulturalnych, które stały się wizytówką Sołectwa Palowice.

Są to między innymi: organizacja w Sołectwie Palowice Dożynek Powiatowych Powiatu Rybnickiego w 2008 i 2012 roku, reaktywowanie „Turnieju Wsi” sołectw Gminy i Miasta Czerwionka- Leszczyny w 2009 roku, organizacja dożynek sołeckich, festynów, imprez plenerowych, spotkań noworocznych z mieszkańcami. W wydarzenia te angażowana była młodzież oraz dzieci szkolne .

W latach 1997 – 2006 był delegatem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny do Śląskiej Izby Rolniczej. W ramach tej działalności od 2002 roku do 2006 roku pełnił funkcję przewodniczącego Powiatowej Rady Śląskiej Izby Rolniczej w Rybniku,

Od 2009 roku do nadal jest też Przewodniczącym Zarządu Miejsko-Gminnej Spółki Wodnej w Czerwionce-Leszczynach.

Bernard Strzoda był również jednym z członków grupy inicjatywnej powołania Stowarzyszenia Ruch Rozwoju Gminy.

Od 1998 roku aktywnie działa także w Radzie Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach: w latach 1998-2006 jako przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Gospodarki Gruntami i Leśnictwa, w latach 2006 – 2014 przewodniczył pracom Klubu Radnych Ruch Rozwoju Gminy oraz był Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, a obecnie – od 2014 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach.

Za swoją działalność został też odznaczony:

Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP,

Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego,

Brązowym, Srebrnym i Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa,

Medalem 50-lecia nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom.

C h ó r „H i a c y n t”

Chór „Hiacynt” działa przy parafii p.w. św. Jacka w Stanowicach. Powstał z inicjatywy księdza proboszcza Eugeniusza Durczoka w lutym 1998 roku.

W trakcie swej działalności chór uświetniał liczne uroczystości na terenie sołectwa oraz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w tym: dożynki, 50-lecie poświęcenia kościoła p.w. św. Jacka, 50-lecie Szkoły Podstawowej w Stanowicach, 50-lecie nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom, 85-lecie Orkiestry Miejskiej „Dębieńsko”, poświęcenie kamienia węgielnego pod zakład pracy Tenneco Silesia, otwarcie Tenneco Silesia i wiele innych.

Ponadto bierze udział w koncertach oraz przeglądach chórów kościelnych poza granicami naszej gminy, osiągając sukcesy i rozsławiając w ten sposób Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny.

Tradycją stało się też wspólne koncertowanie i kolędowanie chóru w ramach spotkań chóralnych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach oraz kolędowanie z uczniami Szkoły Podstawowej w Stanowicach.

Obecnie celem chóru jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych wśród mieszkańców Stanowic, poprzez obecność na uroczystościach parafialnych i lokalnych oraz współpraca z organizacjami i stowarzyszeniami, działającymi na terenie gminy.

W okresie swojej działalności chórem kierowały kolejno:

– Pani Maria Pawela,

– Pani Stefania Penkała,

– Siostra Patrycja ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek z Bełku,

– a od 1999 roku do chwili obecnej – Pani Anna Jędrzejak.

Niewątpliwie, ten krótki zarys historii działalności parafialnego chóru „Hiacynt” pozwala stwierdzić, że jest on wizytówką Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Stało się to możliwe dzięki zapałowi członków chóru, w tym dzięki pracy Pani Anny Jędrzejak oraz duchowemu wsparciu ks. Proboszcza Eugeniusza Durczoka.

Parafia Matki Boskiej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach

– 35-lecie istnienia

Parafia Matki Boskiej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach powstała 35 lat temu, kiedy w 1981 roku, ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz dekretem erygował parafię Szczejkowice oraz wyznaczył jej granice. Pierwszym proboszczem parafii został wówczas ksiądz Gerard Wochnik. Wcześniej mieszkańcy Szczejkowic związani byli z parafiami w Bełku i Stanowicach.

W związku z powstaniem parafii kolejny proboszcz, ksiądz Karol Psurek, zapoczątkował starania o budowę domu parafialnego, którą rozpoczęto w 1982 roku. W tym samym roku, podczas wizytacji księdza biskupa Herberta Bednorza, podjęto też decyzję o rozpoczęciu budowy kościoła w Szczejkowicach.

Po zakończeniu budowy domu parafialnego, w maju 1984 roku poświęcono go oraz wmurowano kamień węgielny w murach nowego kościoła.

16 listopada 1986 roku nastąpiło uroczyste pobłogosławienie kościoła przez Arcybiskupa Metropolitę Katowickiego Damiana Zimonia.

W kolejnych latach kontynuowano roboty wykończeniowe krypty i podziemia kościoła, rozpoczęto budowę dzwonnicy, zbudowano ogrodzenie wokół kościoła oraz wykonano witraże.

W 2013 roku proboszczem Parafii Matki Boskiej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach zostaje ks. Jacek Ostrowski, który funkcję tę sprawuje do dziś.

W czasie tych 3 lat, które w praktyce były okresem wzmożonego przygotowania do poświęcenia kościoła, wykonano kolejne prace: remont schodów i dachu, renowację oświetlenia, dodano nowe witraże, wykonano parking oraz wyremontowano ogrodzenie.

Wszystkie prace, wykonane obecnie jak i w latach poprzednich, realizowane były dzięki dużemu zaangażowaniu i pomocy mieszkańców sołectwa.

16 listopada 2016 roku, w 30 rocznicę pobłogosławienia kościoła, Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc dokonał poświęcenia świątyni, przekazując jednocześnie ks. proboszczowi Jackowi Ostrowskiemu kościół i parafię.

W trakcie 35 lat działalności parafii jej proboszczami byli:

ks. Gerard Wochnik,

ks. Karol Psurek,

ks. Jan Kuboszek

ks. Gerard Syguda,

ks. Józef Walasz

ks. Kazimierz Folkert

Obecnie parafia Matki Boskiej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach liczy około 1670 wiernych i jest jedną z jedenastu parafii dekanatu Dębieńsko. Parafia ta skupia działalność wielu grup, w tym między innymi: Dzieci Maryi, Grupę Oazową, 6 Kół Różańcowych, Zespół Charytatywny, Chór Parafialny „Jutrzenka”.

Parafia na stałe wpisała się też w życie sołectwa oraz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Jest piękną wizytówką miasta oraz przykładem dobrej współpracy duszpasterzy z władzami lokalnymi, w tym gminy.

Koło Pszczelarzy „Ambroży” w Czerwionce-Leszczynach

Początek działalności Koła Pszczelarzy „Ambroży” w Czerwionce-Leszczynach datuje się na 1927 rok.

Koło to działało również podczas niemieckiej okupacji, co wynika z dostępnych archiwalnych informacji. W latach powojennych nastąpiła przerwa w jego funkcjonowaniu, jednak zostało reaktywowane i w 1976 roku odbyło się pierwsze zebranie reaktywowanego Koła, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

W tym okresie widoczna jest prężna działalność jego uczestników, efektem czego jest m.in. ufundowanie w 1985 roku sztandaru oraz jego poświęcenie.

Obecnie osoby zrzeszone w Kole spotykają się regularnie. Podczas tych spotkań wymieniają się fachowymi informacjami na temat hodowli pszczół, funkcjonowania pasiek, apiterapii. Informacjami tymi oraz swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem dzielą się również z innymi mieszkańcami naszej gminy, zachęcając ich m.in. do zakładania własnych, rodzinnych pasiek.

Koło Pszczelarzy „Ambroży” w Czerwionce-Leszczynach prowadzi także akcje edukacyjne w szkołach na terenie naszej gminy, ale i poza jej granicami, propagując i popularyzując m.in. tradycje bartnicze, pszczelarstwo, produkty pszczelarskie, a także ich nieoceniony wpływ na życie i zdrowie człowieka, w tym mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Tak też działalność Koła wypełnia istotną funkcję i lukę w zakresie edukacji młodego pokolenia w obszarze ekologii na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Ponadto, w trakcie swojej działalności, Koło doprowadziło do nasadzeń licznych drzew na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, opiekowało się strefą ochronną przy miejskiej oczyszczalni ścieków, propagując tym samym potrzebę masowego sadzenia nowych, miododajnych drzew i krzewów, celem zastąpienia starych i niebezpiecznych, niejednokrotnie zagrażających życiu ludzi i mieniu.

Powyższe działania Koła Pszczelarzy „Ambroży” w Czerwionce-Leszczynach doprowadziły także do wymiernych efektów w sferze ekologicznej.

Na co dzień widoczne jest również zaangażowanie członków Koła. Biorą oni czynny i liczny udział w wielu uroczystościach organizowanych przez Koło (np. Dzień Pszczelarza) jak i w innych organizowanych w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny: dożynki, uroczystości państwowe i kościelne.

Pszczelarze pamiętają również o swoich koleżankach i kolegach z okazji ich osobistych świąt i jubileuszy oraz pomagają swoim członkom, którzy potrzebują pomocy innych, co niewątpliwie wymaga także podkreślenia.

Za swoją działalność i zasługi Koło Pszczelarzy „Ambroży” otrzymało odznaczenia:

srebrny medal za zasługi w rozwoju pszczelarstwa

złota „ Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego”,

a sztandar uhonorowano złotą odznaką dla Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Od 1985 roku działalność Koła jest też dokumentowana w Kronice.

info: czerwionka-leszczyny.pl

tmp_27132-karolinki16-01880859496