Kultura i rozrywkaPilchowice

Pilchowicka kroszonka 2017

Już po raz IX Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom oraz miejscowy GOK, a także Gmina Pilchowice oraz Rada Sołecka wraz z Sołtysem byli organizatorami i gospodarzami „Wielkanocnego Jarmarku”. Tradycyjnie też patronatem honorowym tą piękną imprezę objął Wójt Gminy Maciej Gogulla.
„ Z pewnością jarmark nie mógłby się odbyć gdyby nie życzliwość dyrektora Zespołu Szkół w Pilchowicach pana Łukasza Kwiotka, który już po raz kolejny użyczył nam sali sportowej pilchowickiej szkoły informuje Anna Surdel – Prezes Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom.

Podziękowania należą się także zarówno wychowawcom, personelowi szkoły jak i samej młodzieży, wszyscy rok rocznie, ofiarnie pomagają przy organizacji świątecznych jarmarków. Młodzież przygotowuje okolicznościowy program na tą okazję, dzięki temu nasze jarmarki zyskują sobie grono stałych bywalców, bo dla każdego znajdzie się u nas coś ciekawego, nie tylko na ząb ale i dla duszy dodaje pani prezes”.

Od dłuższego czasu ogarnięci jesteśmy narastającymi konfliktami. Środki masowego przekazu prześcigają się w informowaniu o otaczających nas zewsząd większych lub mniejszych ludzkich dramatach. Nasila się terror w sąsiednich krajach, nie milkną przerażające głosy z Syrii, świat pogrąża się w totalnym chaosie, zapomina się przy tym o ludziach, i ich podstawowych potrzebach.

Dobrze się stało, że są jeszcze miejsca do których można się udać by choć na chwilę uciec od tragicznych wydarzeń dnia dzisiejszego a wrócić przy tym pamięcią do tego co było. Podziwiać trzeba ludzi, i ich uporczywą walkę, bo to dzięki swoim pasjom na przekór wszelkim trudnościom, z uporem dążą do wskrzeszenia i kultywowania umierających tradycji – to właśnie dziś w dobie narastającej przemocy, jest to szczególnie ważne, i nad wyraz potrzebne nam wszystkim.
Tradycją pilchowickich nie tylko Wielkanocnych Jarmarków jest łączenie historii, folkloru, z dniem dzisiejszym. Na kramach, stoiskach podziwiamy nie tylko bogactwo dzieł miejscowych artystów rękodzieła artystycznego, czy rzemieślników rozlicznych profesji(od tradycyjnych kroszonek, po stoiska na których podziwiać można dzieła artystów którzy eksponują nakrycia na świąteczne stoły w postaci okolicznościowych obrusów, serwetek wykonanych unikalną częstokroć techniką, po świąteczne zabawki dla dzieci, wszystko dla domu i rodziny – po kulturę w najróżniejszej postaci.

Na pilchowickim jarmarku mogliśmy podziwiać prace i obrazy grupy nieprofesjonalnych artystów (AMATORSKA GRUPA MALARSKA OSSIAN ART) kierowanych przez Macieja Ossiana Kozakiewicza.
Nieco dalej „rozwinął swój obóz” Piotr Kulczyna – nasz podróżnik, leśnik, zakochany w historii i koniach – co należy podkreślić, ponieważ należy do nielicznego grona ludzi, którzy potrafią z tymi zwierzętami rozmawiać. – Językiem ogólnie przyjętym jest serce powtarza często pan Piotr, koń podobnie jak ludzie potrafi kochać, ma dobrą pamięć a przy tym potrafi podobnie do nas nienawidzić.

Warto zatrzymać się przy stoisku z książkami pana Piotra i zająć mu chwilę a dowiemy się z pewnością wielu ciekawych historii. Publikacje, których jest autorem to tak naprawdę relacje z wypraw z pierwszej ręki, i warto je mieć w swojej biblioteczce. Wspominając o Kulczynie nie wolno zapominać o wielkiej lokalnej imprezie z historią w tle, „KAWALERYJKA”, której to imprezy jest ojcem i pomysłodawcą już niedługo. Kolejna edycja tego plenerowego widowiska połączonego z biegiem terenowym na koniu odbędzie się już 27 maja.

Tegoroczne spotkanie na „Wielkanocnym Jarmarku” z Piotrem Kulczyną było także okazją do zapoznania się z jego nową książką „Konno przez Polskę”. Jest to relacja człowieka który postanowił konno przemierzyć ponad 500 kilometrów, zdany tylko na siebie i swojego czworonożnego przyjaciela.
Prowadzeniem całości programu zajęła się mgr. Teresa Bochenek – dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Karola Miarki w Knurowie.

O godzinie 13.00 na scenie pojawił się iluzjonista Mario który bawił gości swoimi sztuczkami. Nieco później wystąpiły dzieciaki z pilchowickiego przedszkola. Grupę „Smerfów” przygotowała Małgorzata Szmit, za program przedstawiony przez pilchowickich „Krasnali” odpowiadała Patrycja Wypchoł, zaś „ Żabki” przygotowała Marcelina Klaja. Mali artyści bawili publiczność ponad 30 minut.
O godzinie 14.00 na scenę wyszli członkowie tanecznej grupy Studia Tańca EFFORTE pod kierownictwem Darii Leszczyńskiej, działającym przy GOK Pilchowice od października 2015 roku. Pod okiem pani Darii młodzi entuzjaści tańca uczestniczą w zajęciach taneczno – ruchowych dla każdego przedziału wiekowego. Podczas niedzielnego występu publiczność miała okazję podziwiać w wykonaniu członków grupy tanecznej, tańce klasyczne a także cały wachlarz tańców nowoczesnych.

Iluzjonista pojawił się na scenie po raz drugi o godzinie 14.30, a zaraz po tym występie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Pilchowicach. Grupa młodych entuzjastów śląskiego humoru, tradycji i historii kierowana jest przez mgr. Mariolę Serafin. Należy podkreślić wysoki poziom wokalny i aktorski młodych wykonawców. Repertuar grupy jest często zmieniany poprzez wprowadzanie tematów stosownych do okoliczności. Widać przy tym ogromny wkład pracy przede wszystkim osób kierujących tym zespołem.
Część artystyczną tegorocznego jarmarku zakończył koncert uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia „EGIDA”, natomiast jury w składzie Waldemar Pietrzak dyrektor GOK Pilchowice, Sołtys Pilchowic Józef Nierychło, i Katarzyna Bardelli pracownik GOK Pilchowice zajęło się oceną wystawionych w konkursie pilchowickich „kroszonek”.
Program tegorocznego „Świątecznego Jarmarku” w Pilchowicach zakończył się ogłoszeniem wyników konkursu „KROSZONKA 2017”
Jarmarkowi towarzyszyło duże zainteresowanie, swoje prace wystawiał Eugeniusz Gawlik – fotografik ze Stanicy, nie zapomniano także o najmłodszej grupie artystów. W kąciku rękodzieła dla dzieci, młodzi artyści szlifowali swój warsztat pod okiem doświadczonych wychowawców, tam też można było podziwiać wystawę pilchowickich przedszkolaków.

Tradycyjnie już, czynna była loteria fantowa, którą także tradycyjnie kierował Sołtys Pilchowic Józef Nierychło przy współpracy członków Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz wyrobów rękodzieła artystycznego a także artykułów spożywczych i pasmanteryjnych. Na zmęczonych zwiedzaniem, czekał kącik kawowy.
Uciec od dramatycznych wydarzeń dnia dzisiejszego w tradycje które uczyły i wychowywały całe pokolenia i naszą piękną śląską historię, która wskazuje wzorce prawego postępowania. Starać się odnaleźć prawie zupełnie już utracone wartości. Wszystko to tylko z pozoru wydaje się być mało ważne, mało znaczące.
Dać sobie szanse – czas na chwilowe „zatrzymanie się”, zastanowienie nad tym, czy aby nie byłoby warto wrócić, choćby do niektórych z wielu już zupełnie zapomnianych zwyczajów. Uśmiech, podanie sobie ręki, to wszystko stało się niestety „reglamentowanym produktem”. Na jarmarkach czy wielu podobnych spotkaniach z lokalną tradycją jest szansa na przypomnienie sobie o starych, kiedyś fundamentalnych – podstawowych wartościach.

Relacja : Tadeusz Puchałka