Kultura i rozrywkaPilchowiceTV

Jesienne spotkania ze sztuką przy Damrota 5 – „MAGIA MUZYKI” I „KOPCIUSZEK NA KLARNECIE”

                        Jesienne spotkania ze sztuką przy Damrota 5.

                                  „MAGIA MUZYKI” I „KOPCIUSZEK NA KLARNECIE”

[…] Bardzo dawno temu, może przed wiekiem,

Przed dwoma wiekami czy trzema,

W pewnym królestwie dalekim,

którego dzisiaj już nie ma

i na mapie go znaleźć nie można,

mieszkała wdowa zamożna,

a taka była bogata,

Że sypiała na pięciu piernatach,

otulała się w kołdry puchowe i trzy jaśki wkładała na głowę[…]

(wybrany fragment wiersza J. Brzechwy „Kopciuszek”)

 

 

 

Organizatorzy jesiennych spotkań ze sztuką w Pilchowicach, prześcigają się w pomysłach.

Już od lat trwa w tej miejscowości wielkie koncertowanie z udziałem znanych postaci, z gatunku muzyki klasycznej i śpiewu. Koncerty w ramach projektu Magia Muzyki którego współtwórcą jest Adam Żaak*  toczą się na przestrzeni, października i listopada. Należy podkreślić, iż dzięki wysokiemu profesjonalizmowi wspomnianego artysty, wydarzenie to posiada za każdym razem wyjątkową oprawę, i stoi na wysokim poziomie ; […] Adam Żaak – solista (baryton). Uczestnik niezliczonej ilości festiwali i koncertów w kraju i za granicą, z których warto wspomnieć chociażby o  Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Letnie koncerty we Władysławowie, gdzie występował zarówno w partiach wokalnych, a także jako muzyk (organy). Gościł także na cieszącym się dużym uznaniem Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Koszalinie, był uczestnikiem Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie, brał udział w Schubertiadzie w Weimarze oraz w Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie, a także w Festiwalu AVE MARIA w Czeladzi i wielu innych…

Wspominając o dorobku śląskiego artysty, nie wolno zapominać o Jego współpracy z  Zespołem Śpiewaków  miasta Katowice Camerata Silesia, z którym to zespołem koncertując odwiedził Holandię, Niemcy, Belgię i Ukrainę. Należy dodać, że Adam Żaak współpracuje z wieloma filharmoniami, orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce i za granicą. Dodajmy, że w „Pomście” czyli śląskiej wersji A. Fredry występował w roli Rejenta.[…]  więcej (makula.pl/vteam/adam-zaak/).

Pilchowicki koncert w dniu 13 listopada odbył się dzięki organizacji i staraniom Gminy Pilchowice, Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom oraz Filharmonii Śląskiej Katowice im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Należy podkreślić, iż koncerty muzyki klasycznej w Pilchowicach idąc z duchem tradycji tej miejscowości, o czym wielokrotnie wspomina Agnieszka Robok nauczycielka muzyki i pasjonatka lokalnej historii, stoją na bardzo wysokim poziomie, a „Magia Muzyki” to jeden z wielu przykładów pięknych kart muzycznej i kulturalnej historii tej miejscowości, bowiem na przestrzeni całego roku praktycznie kultura daje o sobie znać tutaj na wielu płaszczyznach, od muzyki poprzez malarstwo, poezję, spotkania z ciekawymi ludźmi, i jak informuje pani Anna Surdel, nie tylko Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom stoi za ich organizacją.

Tym razem publiczność miała okazję wysłuchać i podziwiać grę takich postaci świata artystycznego jak; Joanna Kania* – klarnet, saksofon. Rafał Gudyka* – fortepian.

 Prowadzenie koncertu oraz wprowadzenie tematyczne  Adam Żaak.

Muzycy w koncercie  zaprezentowali dzieła wybitnych kompozytorów muzyki  takich jak;

Boris Levenberg – „Cinderella”

Johannes Brahms – Taniec Węgierski nr.5

Piotr Czajkowski – Temat z baletu „Jezioro łabędzie”

Edward Grieg – pieśń Solveigi z Suity Peer Gynt

Joao Camacho – Pieśń bez słów

Scott Joplin – „The Eesy Winners”

Michał Petrenko – Walc

Henry Mancini – temat z filmu „Różowa pantera”.

Oprawę do  części koncertu zatytułowanej  „Kopciuszek na klarnecie” stanowił wiersz J. Brzechwy w mistrzowskim wykonaniu narratora Adama Żaaka.

Koncert jak zwykle cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Już niebawem, o czym zapewniał  prowadzący spotkanie, na pilchowickich melomanów czekają kolejne  muzyczne niespodzianki.

Adam Żaak*; Naukę gry na fortepianie rozpoczął mając zaledwie 4 lata w Chorzowskim Ognisku Artystycznym. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej w Chorzowie w klasie fortepianu i diecezjalnym Studium Organistycznym w Katowicach rozpoczął pracę organisty w parafiach Chorzowa i Bytomia. W 1983 roku otrzymał angaż jako artysta Opery Śląskiej w Bytomiu, zaś w latach 1987 – 88 był słuchaczem Studium Wokalno – Baletowago przy Państwowej Operetce Śląskiej w Gliwicach w klasie śpiewu. Od roku 1987 – 1989 był liderem zespołu estradowego Górnośląskiej Brygady Wojska Ochrony Pogranicza „Gwarki” w Gliwicach. (Wybrane fragmenty z życia i działalności artysty więcej na www.artecreatura.art.pl/person/adam-zaak-baryton/ )

Joanna Kania*; Jest absolwentką Rybnicki Szkoły Muzycznej, a także akademii muzycznej w Katowicach w klasie klarnetu prof. Andrzeja Janickiego. Artystka jest laureatką 2 miejsca – W KONKURSIE SONAT Akademii muzycznej w Katowicach. Wiele nagród i wyróżnień zdobyła występując z takimi zespołami kameralnymi jak; Trio Klarnetowe, Trio fletowe, Trio Stroikowe, czy Oktet Dęty. Warto dodać, że artystka w swoim dorobku posiada wiele nagrań płytowych, m.in. „Hotel Aria”, – Anity Sosnowskiej, „Ideale” Vincenta Schirmachera i wiele innych. Obecnie związana jest z Żeńską Orkiestrą Salonową, Teatrem Śląskim w Katowicach, Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk oraz „Canconetta Trio”. Klarnecistka brała udział w wielu projektach muzycznych w kraju i za granicą, a wystepowała między innymi z Grazyna Brodzińską, Dariuszem Stachurą, Kałudi Kałudowem, Zarin Karsi, Waldemarem Malickim, Czicharu Sato, Andre Ochodlo, Marcinem Wyrostkiem. ( Wybrane fragmenty art. Źródło; www.siemysli.info.ke/jesienne-pijzaże-muzyka-malowane)

Rafał Gudyka*;  (22 lata) . Student  Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Piotra Sałajczyka. Od 6 roku życia rozpoczął swoją przygodę z muzyką. Jest pianistą młodego pokolenia, pochodzi z Bieszczad. Laureat wielu konkursów pianistycznych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Brał udział w konkursach pianistycznych między innymi we Francji i Bułgarii. Koncertował między innymi w Belgii, Holandii. Nagrywał dla Radia i Telewizji Rzeszów. Rafał Gudyka w Polsce wystep[ował mie dzy innymi w filharmonii Rzeszowskiej i Śląskiej, a także w Auli Akademii Muzycznej „Florianka” w Krakowie. Brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu „Sierpień Talentów” w Katowicach. Na Zamku Królewskim w Warszawie wystąpił na zaproszenie Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. ( Wiecej na temat bogatego dodrbku mlodego pianisty  na www.becek.pl/program/event,729,muzyka_narodów_francja_czortet_quartet/ )

https://www.facebook.com/rafalgudyka        www.nowiny24.pl/aktualnosci/art/6004529,rzeszow-rafal-gudyka-najlepszym-pianista – w/

dzidziusiowo.pl/dla-dzieci/bajki-i-wierszyki/bajki/161-kopciuszek-jan-brzechwa