GierałtowiceKultura i rozrywka

Ewangelium – pro publico bono w chudowskiej świątyni

W niedzielę 15 stycznia odbył się jubileuszowy bo organizowany już od XXV lat – koncert kolęd u N. M. P. Królowej Aniołów.
Jak co roku o tej samej porze, cztery chóry wyśpiewały dobrą nowinę w kościele parafialnym pod wezwaniem N.M.P. Królowej Aniołów w Chudowie. Gospodarzem a zarazem organizatorem koncertu tradycyjnie był chór „Bel Canto” działający w Chudowie od 1987 roku, przy współpracy GOK Gierałtowice. Należy podkreślić, iż tegoroczny koncert mógł się odbyć także dzięki przychylności i współpracy miejscowej parafii.

Publiczność powitał i wygłosił słowo wstępu ksiądz Jurecki.
Warto przy tej okazji wspomnieć iż w każdej z czterech miejscowości sołeckich Gminy Gierałtowice działają Towarzystwa Śpiewacze, dwa z nich „Skowronek” oraz „Słowik” szczycą się ponad 100 letnią historią. Działalność swoją rozpoczynały w czasach kiedy j. polski był na tym terenie językiem zakazanym. Kolędy śpiewano mimo zakazów i surowych kar pruskich władz zawsze po polsku, kiedy zakazano publicznych wystąpień i koncertów, śpiewano w domach, a koncerty kolędowe organizowano często skrycie. Najstarsi mieszkańcy gminy powtarzają często, że „Godało se tu dycko po ślonsku, a żykało i śpiewało zawsze po polsku”. To właśnie Towarzystwa Śpiewacze mają w tym swoją ogromną zasługę.

Wierni tym tradycjom, druhowie „Cecylii” z Paniówek, „Bel Canto” z Chudowa, naszego weterana chóralnego śpiewu przyszowskiego „Słowika” oraz niewiele od niego młodszego gierałtowickiego „Skowronka”, zapraszają wiernych i sympatyków chóralnego śpiewu na coroczny koncert kolędowy tuż po święcie Trzech Króli, które to święto staje się w tym czasie niejako sygnałem do rozpoczęcia cyklu kolędowych koncertów w wielu krajach na wszystkich kontynentach. To wyśpiewane przesłanie trwa nieprzerwanie do 2 lutego czyli Matki Bożej Gromnicznej.
Koncerty te, obfitują w wiele niespodzianek, chętnie występują wraz z chórzystami artyści i orkiestry, soliści operowi oraz zespoły prezentujące często zupełnie odmienny od chóralnych pieśni gatunek muzyki.

Wierni chrześcijańskim tradycjom, odpowiadają chórzyści, głosimy swoją „wyśpiewaną ewangelię – dobrą nowinę” w hołdzie nowo narodzonemu Jezusowi. Koncerty mają także świecki charakter, pozwalają, na coroczne wspólne koncertowanie. W środowisku śpiewaczym jest to bardzo ważne, bowiem wszyscy druhowie traktują siebie jako członków jednej śpiewaczej rodziny.
W klimat kolędowego koncertu publiczność wprowadziła Orkiestra Dęta OSP Przyszowice pod dyrekcją Mirosława Hajduk. W dalszej części koncertu muzycy wykonali utwory; „Adeste Fideles”, „White Chrismas” – (solo) Szymon Musioł oraz wszystkim doskonale znany : „Jingle Bells”.

W tegorocznym koncercie chór „Skowronek” – Gierałtowice pod dyrekcją Beaty Stawowy wystąpił z pieśniami „A słowo” ( tercet) Daria Zubek – (alt), Tadeusz Czech – (tenor), Jan Kukowka – (bas), w dalszej części koncertu chór wykonał kolędy „Dzisiaj w Betlejem” i „Lulaj Go Matko lulaj” (duet) – Błażej Czech, Tadeusz Czech. Akompaniował Mirosław Marcol. www.skowronek.slask.pl
W repertuarze przyszowskiego „Słowika” który poprowadził H. Mandrysz przy akompaniamencie Barbary Jałowieckiej – Cempura. Usłyszeliśmy kolędy „Gdy śliczna Panna”, „Adorację zwierząt przy żłóbku”, oraz utwór „Ta święta noc”
www.gok.gieraltowice.pl / chór – slowik.html

Chór „Bel Canto” z Chudowa wystąpił pod dyrekcją i przy akompaniamencie pani Barbary Jałowieckiej – Cempura. Chór zaprezentował trzy kolędy; „Wstańcie wstańcie”, „Całą noc padał śnieg”, „Mój Jezuniu zaśnij słodko”. Solo na klarnecie ; Anna Jałowiecka
www.gok.gieraltowice.pl/ chór – bel – canto.html
W wykonaniu chóru „Cecylia” z Paniówek pod dyrekcją B. Stawowy i akompaniamencie Pawła Widery usłyszeliśmy; „Pokój ludziom”, „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Przybieżeli do Betlejem”.
www.gok.gieraltowice.pl / chor – cecylia. html
Z pewnością na specjalne wyróżnienie zasługuje występ zespołu wokalno instrumentalnego pod dyrekcją pani Krystyny Dymarz ze Szkoły Podstawowej w Chudowie. Młodzi wykonawcy, jako połączone chóry także z akompaniamentem własnym, wystąpili z miejscowym chórem „Bel Canto” i zaprezentowali między innymi kolędy; „Wigilia”, „Mizerna cicha” – (solo) Eryk Walda, oraz „Nad Betlejem w ciemną noc”.

Prowadzeniem koncertu zajęła się pani Jadwiga Karwot; Otwierając koncert powitała gości oraz przedstawicieli Gminy Gierałtowice. W pięknych słowach wprowadzała publiczność w klimat i atmosferę koncertu niosącego wielkie przesłanie – rodzinnego ciepła i miłości – tak bardzo wszystkim nam dziś potrzebnego uczucia…
Na koniec zachęcała młodzież do wstępowania w szeregi druhów śpiewaczej rodziny. Występ młodzieżowego zespołu w połączeniu z doświadczonymi chórzystami był przykładem, że warto chyba iść tą drogą, a gorące oklaski i owacja na stojąco była wystarczającym tego dowodem.
Tegoroczny koncert w chudowskim kościele odbywał się w dość niecodziennej scenerii budowlanych rusztowań. Na Śląsku ten widok nikogo nie dziwi, to tylko jeden z niekończących się remontów spowodowanych tak zwanymi „szkodami górniczymi”. Dla mieszkańców Śląska to po prostu jeden z elementów rodzimego krajobrazu, i tak na prawdę nie stanowi żadnej bariery, oby tylko grać i śpiewać gdzie było i roboty w kopalni nam nie zabierali. Cześć Pieśni i Szczęść Boże do następnego, przyszłorocznego już XXVI spotkania.

Relacja : Tadeusz Puchałka