KnurówNewsyRegion

Europo, quo vadis?

W dniach 12-15 lutego z partnerską wizytą w niemieckim Powiecie Calw przebywała delegacja Powiatu Gliwickiego. Jego władze zaprosiły naszych reprezentantów do udziału w lokalnym sympozjum pt. „Europo, quo vadis?”, czyli do dyskusji w konferencji na temat przyszłości Europy.

Najliczniejszą część naszej delegacji stanowiła młodzież ponadgimnazjalna z trzech placówek oświatowych Powiatu Gliwickiego: Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach oraz Zespołu Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego i z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie pod opieką nauczycielek Sylwii Lenek i Katarzyny Szwarczyńskiej. Na czele delegacji stał starosta gliwicki Waldemar Dombek, a w jej skład wchodzili także radni Anna Smyl i Michał Nieszporek.

Gościem sympozjum był Erwin Teufel, niemiecki polityk i samorządowiec, działacz Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, w latach 1991–2005 premier Badenii-Wirtembergii. Wygłosił bardzo ciekawy wykład o kondycji naszego kontynentu, przybliżył młodzieży ważne fakty z jego historii oraz podał kilka wskazówek, jakimi powinni się kierować rządzący, by zachować Europę w odpowiednim kształcie gospodarczym, politycznym i kulturowym.

– W Europie żyje już trzecie pokolenie, które nie zaznało tragedii wojny. Nawet po ogłoszeniu chęci odejścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie dopadła nas rezygnacja dotycząca sensu zjednoczonej Europy. Jednakże zauważam, że ludzie nie potrafią śledzić polityki europejskiej i wyciągać z niej odpowiednich wniosków. Tymczasem potrzebujemy dziś wspólnej Europy, tak jak potrzebowaliśmy jej po drugiej wojnie światowej. Europa musi się jednoczyć politycznie i gospodarczo, a także kulturowo, jednak z zachowaniem własnej tożsamości każdego z krajów członkowskich. Trzeba przy tym zaznaczyć, że żaden kraj nie może odpowiadać za długi finansowe innego narodu. Ważne jest także, iż jeśli gdzieś istnieje niebezpieczeństwo lub zagrożenie dla ludzkiego bytu, zawsze musi się znaleźć pomocna dłoń – niezwykle ciekawie mówił Erwin Teufel, podnosząc też trudne tematy uchodźców oraz unii monetarnej.

Po wystąpieniu byłego premiera landu Badenii-Wirtembergii, na pytania odpowiadali starostowie trzech partnerskich powiatów: Helmut Riegger – starosta Powiatu Calw, dr Lothar Beier – wicestarosta Powiatu Mittelsachsen oraz Waldemar Dombek. Zebrani zadawali mnóstwo pytań, m.in. o szanse Unii Europejskiej po wystąpieniu z niej Wielkiej Brytanii. Pytali też, czy istnieje zagrożenie, że pod rządami obecnego rządu Polska także zechce wystąpić z UE, jak przedstawia się polityka monetarna, czy Europa udźwignie ciężar pomocy uchodźcom, którzy wciąż napływają do wielu europejskich krajów, w tym szeroką falą do Niemiec, jak poradzić sobie z kryzysem w Europie, czy można zmusić pozostałe państwa europejskie, aby przyjmowały uchodźców, jaka jest opinia na temat Martina Schulza jako kandydata na kanclerza Niemiec? Dyskusja była niezwykle ciekawa, bardzo żywa i dynamiczna. I choć z pewnością nie udało się podać gotowych recept na przyszłość naszego kontynentu, była to wspaniała lekcja polityki i historii współczesnej.

– Musimy traktować Europę jako gwarancję naszych praw i granic – powiedział zamykając sympozjum Helmut Riegger.

Polska delegacja podczas dwudniowego pobytu w powiecie Calw miała możliwość odwiedzenia domu Forchenhalde w Bad Liebenzell, przeznaczonego dla uchodźców, gdzie bezpośrednio mogła porozmawiać z uchodźcami z Syrii i Afganistanu. Powiat Calw w ciągu ponad roku przyjął u siebie kilka tysięcy uchodźców.

– Wciąż napływają oni do naszego powiatu, obecnie przyjmujemy ok. 10 osób tygodniowo. Staramy się zapewnić im odpowiednie warunki, zachęcić do nauki języka niemieckiego i pomóc w znalezieniu pracy. Ten długotrwały proces nie jest łatwy dla nas wszystkich, ale bardzo się staramy – mówił Norbert Weisser, który odpowiada za politykę socjalną, w tym za opiekę nad uchodźcami w Starostwie Powiatowym w Calw.
Reprezentanci naszego powiatu odwiedzili również Międzynarodową Wyższą Szkołę w Bad Liebenzell, gdzie studiować można m.in. teologię ewangelicką, pedagogikę czy socjologię. Także podczas spotkania z profesorami tej uczelni poruszona została kwestia uchodźców.

– Religia jest dziś problemem, ale ten problem można rozwiązać tylko poprzez religię właśnie – na koniec wizyty powiedział prof. dr Volker Gäckle, rektor tej szkoły wyższej.

Uczniowie wraz ze starostą gliwickim i naszymi radnymi odwiedzili również Szkołę Zawodową w Nagold, która jest odpowiednikiem polskiej szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie podzieleni na dwie grupy wzięli udział w lekcji języka angielskiego oraz zwiedzili pracownie warsztatowe dla mechaników samochodowych i stolarzy. Było to bardzo pouczające doświadczenie, a wyposażenie klas i pracowni zawodu wywarło na naszych uczniach duże wrażenie. Polska delegacja została także niezwykle ciepło przyjęta w ratuszach w Nagold i Bad Liebenzell, gdzie burmistrzowie tamtejszych kurortów opowiedzieli o rozwoju zarządzanych przez siebie miast. Starosta gliwicki odwiedził jeszcze lokalny szpital w Nagold, w którym rozmawiał o problemach służby zdrowia w Polsce i w Niemczech.

Uczniowie naszych szkół wrócili oczarowani wizytą w partnerskim powiecie Calw, a przede wszystkim możliwością udziału w konferencji. Podkreślali, że ten wyjazd otworzył im oczy na wiele spraw ważnych z punktu widzenia młodych ludzi – możliwości dalszej nauki i pracy za granicą, konieczności udzielania pomocy potrzebującym i stania na straży praw demokracji oraz wspólnoty europejskiej. Młodzi ludzie z naszego powiatu, którzy już całkiem dobrze znają języki obce, podkreślali, że na pewno zawsze i wszędzie warto się ich uczyć!

info: starostwo.gluwice.pl