Po raz szósty w Pilchowicach odbył się Bieg Uliczny imienia księdza Konstantego Damrota.
W tegorocznej edycji „biegu” uczestniczli Senator oraz Posłowie na Sejm , Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Starosta Powiatu Gliwickiego Waldemar Dombek oraz liczni przedstawiciele władz samorządowych. Lokalne władze reprezentował Wójt gm. Pilchowice, p. Maciej Gogulla. Zarówno Wojewoda, jak i Wójt Pilchowic stanęli w „biegowe szranki” wraz z pozostałymi 151 biegaczami, wśród których znaleźli się również biegacze z zaprzyjaźnionej gminy w Niemczech. „Bieg” jak zawsze dostarczył wielu sportowych emocji. Zakończeniem imprezy było wręczenie uczestmnikom „Biegu” okolicznościowych medali i dyplomów. Zgodnie z tradycją, przedstawiciele administracji państwowej oraz władz samorządowych, złożyli wieńce na grobie patrona „Biegu”, księdza Konstantego Damrota.

Zdjęcia : Andrzej T.Knapik
Info : https://www.facebook.com/gokpilchowice/

Bieg ulicami Pilchowic w dniu 17 września to już VI edycja tej sportowej imprezy której organizatorami byli; Gmina Pilchowice oraz Powiat Gliwice. Sportowe wydarzenie patronatem honorowym objął Wojewoda Śląski a rodzinny bieg uliczny odbył się w ramach ,,Europejskiego tygodnia sportu”.
Od sześciu lat organizowane są na terenie Pilchowic biegi uliczne upamiętniające postać niezwykłego człowieka jakim był ks. Konstanty Damrot (ps. Czesław Lubiński). Zasłużony dla Polski i Śląska duchowny, nauczyciel, poeta który ostatnie dni swojego życia spędził w Pilchowicach. Tam też w ogrodach pilchowickiego szpitala mieści się jego mogiła.
Nad grobami Piastów Śląskich

[…] „Dzielnego Piasta dzielni potomkowie
I śląskiej ziemi troskliwi ojcowie,
Nad Waszym grobem stawam rozrzewniony
nie ciekawością, lecz sercem wiedziony
nie by Wam mącić spokój grobu miły.
I świętokradzko przewracać mogiły,
Lecz by śladami waszymi pogonić,
z wspomnieniem się pieszcząc, łezkę uronić”[…] ( Konstanty Damrot)
Konstanty Damrot – całe swoje życie poświęcił walce o polskość Śląska. Już w czasie studiów stał się aktywnym członkiem Towarzystwa Polskich Górnoślązaków. W 1864 roku rozpoczął studia teologiczne, wkrótce jednak został powołany do służby wojskowej i brał udział w wojnie duńsko – pruskiej. 27 czerwca 1867 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Posługę duszpasterską pełnił między innymi w Lublińcu i Koszęcinie. W roku 1870 przeniósł się do Kościerzyny na Pomorzu. Po 13 latach powrócił na Górny Śląsk. Był aktywnym członkiem Związku Opolskiej Inteligencji „Philomatia”. Podczas swojego pobytu i pracy w pilchowickim Seminarium uczył j. polskiego. Aby móc uniknąć prześladowań władz pruskich publikował pod pseudonimem Czesław Lubiński.

Z bogatego zbioru twórczości księdza Konstantego należałoby wyróżnić poezje; ,,Wianek z Górnego Śląska” (1867), „Z podróży” (1867), czy ,,Z niwy śląskiej wiersze Czesława Lubińskiego” (1893). Konstanty Damrot był także autorem pieśni „Długo nasz Śląsk ukochany”, która to pieśń śpiewana była na melodię polskiego hymnu narodowego”.
Ksiądz Konstanty Damrot zmarł 5 marca 1895 roku. W czasie ceremonii pogrzebowej, która odbyła się na cmentarzu klasztornym, nabożeństwo żałobne odprawiono w j. niemieckim, a tłumnie zgromadzony lud śląski modlitwę „ Ojcze nasz” odmówił w j. polskim. więcej na :// www.wiadomości24.pl

/ artykuł / życiorysy _ zasłużonych _ polaków _konstanty_ damrot www.pilchowice.pl

/wydarzenia / 393 – VI – bieg – im – ks – konstantego – damrotaW recenzjach do utworów Konstantego Damrota czytamy;
[…]„Wiersze Damrotha, są utworami przeznaczonymi dla ludu, co wyraźnie podkreślić należy. To też nie ma w ich budowie rytmu i rymie wyszukanego artyzmu, dla którego lud nie ma zrozumienia. Utwory Damrotha, to nie rzadkie i osobliwe kwiaty urodzone w bujnej wyobraźni a wyhodowane starannie przez mistrza zawodowego w cieplarni ogrodowej, tylko proste to i naturalne kwiaty polne z ugoru śląskiego. Ale mimo to nie brak im życia, zdrowia, woni i barwy – czyli prawdziwej poezji”[…]. (halat.pl / k damrot. html).
Mieszkańcy Pilchowic pamiętają o swoim księdzu poecie.

Pięciokilometrowa trasa tegorocznego biegu którego start wyznaczono na godzinę 9.50 w sąsiedztwie bramy Zespołu Szkół w Pilchowicach wiodła ulicami Pilchowic. Bieg zakończył się o godzinie 11.20. Na zwycięzców czekały nagrody i dyplomy, jak informowali organizatorzy; „Zwycięstwem nie było tak na prawdę zajęcie pierwszego miejsca, a uczestnictwo w tej sportowo – rekreacyjnej imprezie także z głębokim duchowym i historycznym przesłaniem.
Jak wszędzie na Śląsku, podczas każdej ważnej imprezy nie mogło i tu zabraknąć orkiestry dętej. W Pilchowicach biegaczom oraz licznie zgromadzonej publiczności, towarzyszyła Orkiestra Dęta KWK Knurów. Obecne było liczne grono parlamentarzystów, posłów i senatorów ziemi śląskiej a także władz województwa śląskiego z Wojewodą Śląskim panem Jarosławem Wieczorkiem oraz Starostą Powiatu Gliwickiego panem Waldemarem Dombkiem. Obecny był gospodarz Gminy Pilchowice Wójt pan Maciej Gogulla który wraz z Wojewodą uczestniczyli aktywnie w biegu. Do biegu dołączyły dwie grupy biegaczy z Niemiec, okręgów partnerskich Gminy Pilchowice. Należy podkreślić, iż zarówno Zastępca Wójta pani Aleksandra Skwara, Sekretarz Gminy Pilchowice pani Dagmara Dzida oraz kierownik Referatu Organizacyjnego Wiesław Nowakowski a także Przewodnicząca Rady Gminy pani Agata Mosiądz – Kramorz, zadbali o najmniejszy szczegół sobotniej imprezy.
Bieg został podzielony na 7 kategorii wiekowych, kobiecych i męskich. Podczas ceremonii otwarcia imprezy wypowiadali się parlamentarzyści, Wojewoda Śląski, Starosta Powiatu Gliwice, oraz Wójt Gminy Pilchowice pan Maciej Gogulla, serdecznie powitał wszystkich obecnych zarówno biegaczy jak liczne zgromadzonych fanów sportów biegowych. Biegaczom kibicował także proboszcz pilchowickiej parafii, a Starosta Powiatu Gliwice jako zagorzały kibic sportowy, kibicował gorąco biegaczom na trasie biegu. Wśród bardzo licznej grupy biegaczy byli goście z wielu regionów kraju wszyscy oni zgodnie podkreślali, że internet bardzo pomógł w komunikacji.

Z roku na rok grupa biegowa rozrasta się, w tym roku bieg ukończyło 151 biegaczy, na trasie biegu można było spotkać rodziców biegnących wraz ze swoimi pociechami, także w specjalnych wózkach. Najmłodszy uczestnik biegu miał 2,5 roku. Wraz z tatą znalazł się w połowie stawki biegaczy. Silną drużynę wystawiło miasto Knurów, Rybnik i Pyskowice to grupa kategorii starszych. Wśród młodzieży wyróżniali się młodzi ludzie Gminy Pilchowice ci zawodnicy widoczni byli w trakcie biegu na początku stawki a kilkoro biegaczy zarówno drużyny żeńskiej jak męskiej stanęło na podium. Kilku biegaczy z Knurowa poprawiło swój wynik porównując wyniki biegu z roku ubiegłego. Nie brakowało pięknych akcentów które były dowodem na to, że bieg im. ks K. Damrota należy nazwać rodzinnym biegiem, nie było ważne miejsce, ważne by wspomóc osobę która poczuła kryzys, a jak się okazało nagroda znalazła się i dla osoby która przybiegła jako ostatnia.
Jak informował spiker, nie byłoby z pewnością możliwe zorganizowanie imprezy z takim rozmachem gdyby nie wydatna pomoc posłów, senatorów, władz Województwa Śląskiego, Urzędu Gminy Pilchowice oraz Starostwa Gliwice. Dla grupy wiekowej 16 latków dziewcząt i chłopców nagrody książkowe ufundowali Senator prof. Krystian Probierz oraz Poseł na Sejm RP Jarosław Gonciarz. Tradycyjnie na wysokości zadania stanęły władze Zespołu Szkół w Pilchowicach. Podkreślano niezwykłe zaangażowanie dyrektora tej placówki pana Łukasza Kwiotka. Należy także wspomnieć iż dwoje uczniów tejże szkoły odczytało Apel Olimpijski, a dziewczęta uczestniczyły w ceremonii rozdania nagród. O oprawę akustyczną również zadbała młodzież pilchowickiej szkoły. Podkreślano wielokrotnie pomoc w organizacji imprezy przez ,,Stary Hangar Fitnes & Wellnes Club” – w Gliwicach.

Impreza przednia, zanim jeszcze rozległ się wystrzał startera, pamiętano o odwiedzeniu grobu księdza Damrota. Tam Parlamentarzyści, władze Województwa Śląskiego, Starostwa Powiatu oraz Urzędu Gminy Pilchowice złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Relacja : Tadeusz Puchałka