Czy DW nr 921 doczeka się planowanej przebudowy ??

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 921 znacznie się oddala, a raczej można już w tej chwili powiedzieć, że już się o tym raczej nie mówi.

Odcinek drogi obejmuje 14,5 km, a szacunkowy koszt inwestycji miał wynieść ok. 117 mln zł. DW 921 dla gmin naszego regionu jest główną arterią. Z tej drogi od drogi nr 78 do granic Zabrza korzystają zarówno Gierałtowice, Knurów jak i Pilchowice. Według planu Zarządu Dróg Wojewódzkich na rok 2017 kolejny przetarg na opracowanie dokumentacji miał się odbyć w drugim kwartale. To nas zainspirowało do zadania kilku pytań w tej kwestii.
Na pytania odpowiadał Ryszard Pacer rzecznik ZDW

Kiedy zostanie ogłoszony kolejny przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 921. Z tego co zdążyłem przeczytać w dokumentacji BIP ostatni taki przetarg miał miejsce 8.08.2016 r. Minął więc niemal rok. W knurowskim ratuszu miało miejsce spotkanie z dyrektorem ZDW Zbigniewem Taborem 19 listopada 2016 r podczas którego uczestniczący w nim samorządowcy dostali zapewnienie, że projektowanie zakończy się pod koniec 2016 r a cała przebudowa w roku 2020. Na jakim etapie więc jest to zadanie i czy w ogóle jest brane pod uwagę przez ZDW ( w drugim kwartale tego roku miała być wyłoniona firma na opracowanie dokumentacji projektowej)?

W zeszłym roku odbył się przetarg na projekt przebudowy tej drogi. Wpłynęła tylko jedna oferta, która i tak była wadliwa. W tej sytuacji nie mogliśmy wyłonić wykonawcy projektu. Nie ogłosiliśmy nowego przetargu, bo było jasne, że będzie już za późno, by zgłosić przedsięwzięcie do konkursu na dofinansowanie ze środków unijnych. Z tych projektów, które udało się wykonać i tak nie wszystkie zostały uwzględnione przez komisję konkursową. Na przykład dofinansowania nie otrzymał projekt przebudowy DW 933 na odcinku między Wodzisławiem Śląskim a Jastrzębiem-Zdrój.

W sierpniu tego roku trasą tą do granic Zabrza przejedzie Tour de Pologne. Czy są planowane cząstkowe naprawy tej drogi przed przejazdem peletonu?

Nie nie planujemy w związku z tym specjalnych remontów. Powiatowy Zarząd Dróg w Gliwicach prowadzi, na zlecenie Zarządu Województwa Śląskiego bieżące utrzymanie dróg na terenie powiatu. Bieżące naprawy są dokonywane.

Co będzie dalej z rondem rotmistrza Witolda Pileckiego u zbiegu ulic Dworcowej i autostrady A1? Gmina Knurów zabiega o to aby zmienić wygląd ronda. Czy będzie to możliwe?

Oczywiście zmiany są możliwe. Jeśli gmina ma propozycje, postulaty w tym względzie może je przedstawić.

Zarząd Dróg Wojewódzkich zabiega o unijne dofinansowywanie projektów z funduszy unijnych. Czy jest jeszcze szansa aby wpisać przebudowę tej drogi na dofinansowanie?

Jeśli ma Pan na myśli DW 921, to – jak wspomniałem w p. 1 – szans na dofinansowanie przebudowy tej drogi w obecnej perspektywie finansowej budżetu UE są znikome.

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi na pytania. Pozdrawiam Artur Socha, portal iknurow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *