NewsyRegion

Kongres Rad Młodzieżowych Województwa Ślaskiego: MŁODZIEŻ NA PLUS!

Młodzież województwa śląskiego chce mieć wpływ na decyzje jej dotyczące. Na Kongresie Rad Młodzieżowych Województwa Śląskiego poparła ideę powołania Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Zachęciła samorządy do realizowania programu „Młodzież Plus”, który właśnie rusza w Gliwicach.

Ok. 70 młodzieżowych radnych z prawie wszystkich mlodzieżowych rad miast i gmin naszego województwa spotkało się w czwartek 22 czerwca, w sali Sejmu Śląskiego na Kongresie Rad Młodzieżowych Województwa Śląskiego. Zorganizowano go pod honorowym patronatem marszałka województwa Wojciecha Saługi. Marszałek powiedział młodym uczestnikom Kongresu – „Chcemy mieć z wami autentyczny kontakt, żebyście nam faktycznie mogli podpowiadać kierunki podążania w kreowaniu strategii dla młodych ludzi. Dzięki wam możemy też skutecznie edukować, tłumaczyć zawiłości kompetencyjne między marszałkiem województwa a wojewodą, czego dzisiaj większość nas nie dostrzega, nie rozumie. Ale razem mamy realną szansę to zmienić, mamy szansę zmienić świat na lepsze”.

Najmłodsi mieszkańcy naszego województwa z dużym zaangażowaniem. przez blisko cztery godziny debatowali o swoich problemach, a także o współpracy młodzieżowych rad z lokalnymi samorzadami. W przyjętej uchwale wyrazili „zadowolenie z rozwoju mechanizmów partycypacji obywatelskiej młodzieży w naszym województwie”. Podkreślili, że „Młodzieżowe rady miast i gmin są autentyczną szkołą demokracji i obywatelskiego zaangażowania w rozwiązywanie problemów wspólnot lokalnych”. Domagali się także zmiany przepisów, aby bardziej niż dotąd ułatwiały one funkcjonowanie młodzieżowych rad.

W kwietniu br. radmi Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę popierającą pomysł utworzenia Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Młodzi radni zebrani na swoim kongresie podziękowali swym starszym kolegom za poparcie tej inicjatywy. Zdaniem młodzieży, w skład ich Sejmiku powinni być wybrani przedstawiciele młodzieżowych rad miast i gmin, uczniowie i studenci aktywnie zaangażowani w reprezentowanie interesów młodego pokolenia. Uczestnicy Kongresu zdecydowali, że pomimo rozpoczynających się wakacji spotkają się za kilka dni, abyh przedyskutować ideę Młodzieżowego Sejmiku oraz zaproponowac konkretne rozwiązania. Sejmik miałby rozpocząć swoją pracę zaraz po wakacjach. Do dialogu zachęcał młodych ludzi marszałek Wojciech Saługa, a także Katarzyna Kuczyńska – Budka, dyrektorka wydziału dialogu w Urzędzie Marszałkowskim.

Kongres Rad Młodzieżowych Województwa Śląskiego zachęcił władze samorządów lokalnych w naszym regionie do uruchomienia mechanizmów niedużych grantów finansowych, przeznaczonych na realizację młodzieżowych inicjatyw i projektów. Młodzi ludzie z entuzjazmem mówili o programie „Młodzież Plus”, którego realizacja rozpocznie się wraz z nowym rokiem szkolnym w Gliwicach. Młodzi będą mieli na swoje pomysły sto tysięcy złotych. Uruchimienie takiego programu to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Młodzieżowych Rad Miast, Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice oraz władz Gliwic. Jest młodzieżową wersją realizowanego w wielu miastach tzw. budżetu obywatelskiego.

Organizatorem Kongresu i jego młodzieżowym marszałkiem, także pomysłodawcą programu „Młodzież Plus” i prezesem wymienionego stowarzyszenia jest tegoroczny maturzysta II LO w Gliwicach, Bartłomiej Maksymowicz. Podkreślał, że młodzieżowe rady nie mogą być tylko impresariatami, organizującymi imprezy i uroczystości, musżą aktywnie zając się reprezentowaniem interesów młodzieży. „Nasze uczestnictwo w życiu publicznym – podkreślał – nie może polegać tylko na organizowaniu dla znajomych imprez sportowych i kulturalnych czy składaniu kwiatów pod pomnikami 3 maja i 11 listopada. Jeżeli tak chcemy podchodzić do obowiązków radnych i uczestnictwa w życiu społecznym, to lepiej od razu dajmy sobie spokój”.

Po dyskusji młodych ludzi na ich kongresie widać wyraźnie, że śląsko-zagłębiowskiej młodzieży nie brak zapału oraz zaangażowania. Młodzieżowi radni mówili o wielu swoich ciekawych inicjatywach. Domagają się jednak zapewnienia im realnych środków finansowych, pozwalających na skuteczne działania w ich społecznościach. Kongres zwrócił uwagę, że tego rodzaju wspierani młodzieżowych inicjatyw jest realizacją postanowień Europejskiej karty uczestnictwa młodych ludzi w życiou lokalnym i regionalnym.

Kongres przedstawi swoje rekomendacje posłom Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy JST. Młodzi chcą takiej polityki młodzieżowej władz lokalnych, regionalnych i krajowych, która umożliwi realizację inicjatyw młodzieży, wzmocni kompetencje obywatelskie młodego pokolenia.